50. Yıl Konuşması
50. Yıl Konuşması
Kurucumuz Sayın Tahsin Tekoğlu'nun 50. yılda yaptığı konuşma metni

Çok değerli meslektaşlarım, müşterilerim, arkadaşlarım ve sayın basın mensupları, teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyoruz. Var olunuz, sağ olunuz. Tekmen'in 50. yılına girdik. Kuruluşumuzdan bu yana sorumlusu başkanı olarak ben, sizin kardeşiniz de sektörde, meslekte, iş hayatında 50. yılımıza girdik. Üniversiteye ve iş hayatına beraber başladık. Hep aynı iş, yünlü sektör. Bütün dünyayı görmeye, incelemeye gayret gösterdik. Türkiye'de büyük ölçekte straygarn, kamgarn ve dokuma apre fabrikaları. Özbekistan'da belki de dünyanın en büyük yünlü entegre tesisleri. 1972-1980 arası GSA Tekstil Bölümünde öğretim görevlisi olarak faaliyet gösterdik.

İşte böyle, 50 yıl geçti. Halen yünlü sektörde, dokuma ve büyük oranda apre tesislerimizle, siz değerli müşterilerimize işimizi severek ve mutlulukla hizmet vermeye devam ediyoruz. Ticari hayatımızda hiçbir olumsuz olay yaşanmadı. Hep şan, şeref ve mutluluklarla, kendi ölçülerinde başarılarla dolu olarak bu günlere geldik.

Geçmişle vakit harcamayacağız. Gelecek ise henüz gelmedi. Bundan sonraki yaşantımızda Allah hepimize kaderimizin güzelliklerini yaşamayı nasip etsin.

Önemli olan bugün.
Gündemimiz bugün olmalıdır.
 Bugün size yaptıklarımızı takdim etmeye çalışacağız ve birlikte yapacaklarımızı takdirlerinize sunacağız.

Kullandığımız malzemeler:

1- Yün ve diğer doğal elyaflar: Çapı: mikron Boyu: mm Doğal elyafın iki özelliği var: 1.1- Elyafın içi boş, tecrit: soğuk-sıcak. Sentetik elyafların içi dolu. 1.2- Buharı görünce canlanır.

Kalite:

  1. Avustralya
  2. Güney Afrika
  3. Güney Amerika Sonrasında diğerleri.

Yünün tedariki: Bütün dünya yünü global pazarda benzer şartlarla temin eder. Ancak kendi ülkelerinin rejimleri, vergileri farklılıklar yaratır.

2- Yünle harmonize veya konstrüksiyona karışan sentetikler: Japonya'dan Uzakdoğu'dan, Avrupa'dan ve kısmen Türkiye'den temin edilen süper mikrolar: İçi dolu ancak süper ince. İleri teknolojiler 0.3-0.25 denye elyaf üretti. O kadar ince ki, 30 km'si 1 gr. Yani 1.333 gram elyaf iplik, dünyanın çevresini dolaşır ya da ince bir saç kılının içine 70-80 adet sığacak kadar süper ince.

3- Harmonize veya konstrüksiyona karışan selülozikler + kauçuk bazlı elyaflar viskozlar.

Bu hammaddelerin bazılarını çeşitli oranlarda değişik tekniklerle kullanarak yeni kumaşlar ürettik. 50. yılımızda da bunları ve bazı ürünlerimizi siz değerli müşterilerimize toplu olarak sunmak için kataloglar yaptık. Sektörün insanlarından görenler, 'Bu kadar güzel ve mükemmel kalitelerin çıkacağını aklımıza bile getiremezdik, düşünemezdik' diyorlar.

Bunlar doğru ise, hamd olsun Allah lütfetti. Hayal bile edilemeyenler başarıldı ve siz değerli dostlarımıza sunuldu diyoruz. Tabii merakınız artıyor, artsın siz de bakın, görün ve siz de açık yüreklilikle takdir buyurun.

Kataloglar:

  1. Kadın ve erkek kumaşları: 2 cilt: 76 ayrı kalite 150 desen, her desen 6 ila 30 renk.
  2. Döşemelik kumaşlar: 1 cilt: 29 kalite 70 desen, her desen 10-15 renk.

Eğer hayal bile edilemeyenler başarıldı ise, bunu aşağıdaki sebeplere bağlıyoruz:

1- İleri teknolojileri etüd ederek, deneyerek satın alarak. 2- İleri teknoloji ürünü olan materyalleri hammaddeleri de etüd ederek, deneyerek. 3- İleri ülkelerde bu sektörde icra olunan tasarım, dizayn ve sanat bilgilerini de kullanarak. 4- 50 yıl boyunca pahalı tecrübelerden elde edilen bilgi birikimlerinden de faydalanarak. Arz etmek, anlatmak, öğünmek olmadığı gibi Gizlemek, anlatmamakta tevazu değildir düşüncesiyle, Bizim hoşgörüleceğinizi de biliyoruz. Sağlık ve huzur içinde nice yıllarda Birlikteliğimizin devamını ve hayırlara vesile olmasını Diliyor, hepinizi Allah'a emanet ediyor, Sevgilerimi ve en derin saygılarımı sunuyorum.

Share: